Z Kroniki Parafii  

 

W roku 1917 mieszkańcy Stróż podjęli decyzję wybudowania kościoła. Już w październiku 1917 roku przystąpiono do pracy. Uporządkowano plac przy szkole i przystąpiono do kopania fundamentów pod przyszłą świątynię. 8 września 1920 roku dokonano poświęcenia kamienia węgielnego. Na uroczystość tę ściągnęły tłumy z okolicznych parafii. Do zebranych wiernych kazanie wygłosił ksiądz prof. Cierniak z Nowego Sącza.

 

Wspólną pracą i wysiłkiem mieszkańców Stróż w roku 1923 stanęła świątynia w surowym stanie, bez sklepienia. Pierwsze uroczyste nabożeństwo zostało odprawione 30 września 1923 roku. Celebrował je Ksiądz Proboszcz z Wilczysk. Do końca 1923 roku i w 1924 roku wykonano sklepienie żebrowe w kościele i powzięto starania w Kurii Biskupiej o przysłanie księdza już na pobyt stały. 24 listopada 1924 roku do parafii przybywa ks. Władysław Kantor neoprezbiter z Lipnicy. 5 lipca 1925 roku przystąpił do budowy plebanii, którą ukończono w 1928 roku. 22 listopada 1928 roku została erygowana parafia Stróże – wyłączona z parafii Wilczyska. Kościół wybudowany w stylu gotyckim został konsekrowany w 1930 roku przez Arcybiskupa Leona Wałęgę.

 

 W 1934 roku ksiądz Proboszcz zakupił do kościoła trzy dzwony:
- Piotr, Pius, Achilles – 800 kg,
- Maria, Leon, Franciszek, Edward – 500 kg,
- Jan, Antoni, Karol – 200 kg.


Dzwony te zostały zabrane w czasie II wojny światowej przez Niemców. Ksiądz Władysław Kantor rządził parafią do 1935 roku. Ze względu na zły stan zdrowia przeniósł się do swego rodzinnego domu w Lipnicy. W tym samym roku do parafii przybywa nowy proboszcz – Adolf Boratyński, który kierował parafią do 1967 roku. Z tego stanowiska odwołała go śmierć.

 

Krótki rys historyczny dotyczący Kościoła parafialnego w Stróżach pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny KrólowejPolski


Zbudowany w 1923 roku według projektu architekta Adolfa Juliusza Stopfa. Roboty prowadził budowniczy Roman Olszewski. Parafia powstała w 1928 roku. Kościół konsekrował Ks. Biskup Leon Wałęga w dniu 31 maja 1930 roku. Kościół neogotycki z cegły, kryty dachówką i blachą. Jednonawowy, z węższym prezbiterium i dwiema kaplicami po bokach nawy: od frontu kwadratowa wieża. Wewnątrz sklepienia neogotyckie. Dachy siodłowe, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Na wieży hełm w kształcie    iglicy. 

 

Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna. W latach 1968 – 1971 przeprowadzono kapitalny remont kościoła łącznie z nowym wystrojem wnętrza. Polichromię wykonano w 1970 roku według projektu St. Szmuca. Ołtarz „twarzą do wiernych” kamienny, wolnostojący oraz ambona i kamienna chrzcielnica wg. projektu prof. M. Stobierskiego. Droga krzyżowa wykonana techniką sgraffito.

 W kaplicach znajdują się ołtarze neogotyckie, w nich rzeźby wykonane w 1960 roku:

·Matka Boża z Dzieciątkiem 

·św. Antoni.

                                                

 Trzy dzwony odlane w 1973 roku.

 

 Adolf Juliusz Stapf – biografia.

 

Adolf Juliusz Stapf -  uro­dził się w Tarnopolu w roku 1862 jako syn Sylwestra Stapfa, dyrektora poczty oraz Walerii z domu Reid, córki tarnowskiego aptekarza. Po ukończeniu szkoły realnej, studiował w latach 1879-1884 na wydzia­le budownictwa Politechniki we Lwowie. Według relacji córek Adol­fa Stapfa, już podczas studiów, praktykował u swojego wuja, architek­ta Karola Polityńskiego. Współpracę tę kontynuował także po zakoń­czeniu nauki, pracując z Polityńskim przy budowie Tarnowskiej Kasy Oszczędności i kościoła księży filipinów w Tarnowie. W 1889 r. otrzy­mał koncesję na stanowisko miejskiego budowniczego w Tarnowie i rozpoczął samodzielną działalność budowlaną otwierając w tym roku własne biuro architektoniczne.

            Adolf Juliusz Stapf przedstawia się nam jako osoba mocno zaangażowana we wszelkie reformy i działania. Jego fachowość i wysokie kwa­lifikacje znalazły szybko uznanie w miejscowych kręgach. 

          Warto dodać, że z małżeństwa z Marią z domu Dziannot, rodem z Jordanowa, Adolf Juliusz Stapf miał cztery córki i sześciu synów, z których dwaj: Tadeusz i Roman, kontynuowali zawód ojca. Stapf zmarł w wieku 58 lat 20 sierpnia 1920 roku, w swoim domu przy ulicy Klikowskiej 6 (dziś Szopena). Przyczyną śmierci był rak żołądka. Zo­stał pochowany w rodzinnym grobowcu na Starym Cmentarzu w Tar­nowie.

           Adolf Juliusz Stapf jest także autorem projektów licznych budow­li sakralnych zbudowanych na terenie diecezji tarnowskiej, zaprojektowanych w stylu neogotyckim. Z roku 1886 pochodzi projekt neogo­tyckiej kapliczki w Tuchowie. Większe kościelne budowle projekto­wał nieco później. Z dotychczasowych badań na ten temat wiadomo, że wiatach 1906-1909 (lub 1911) zbudowano według projektu Stap­fa neogotycki kościół w Łękawicy, następnie w latach 1911-1912 kościół w Trzetrzewine. W dalszych latach projektowany przezeń kościół w Szynwałdzie (1911-1918), w Zdrochcu (1912-1913), i Cikowicach (1913-1918). W 1923 roku, już po śmierci architekta, wzniesiono we­dług jego projektu, neogotycki kościół w Stróżach.

 

Kościoły autorstwa Adolfa Juliusza Stapfa

 

         Adolf Juliusz Stapf jest autorem pla­nów siedmiu kościołów znajdujących się na terenie obecnej diecezji tar­nowskiej. W kolejności chronologicznej pierwszym tu jego dziełem była świątynia w Lubczy (1895-1900) a następnie kościół w Łę­kawicy (1906-1909 albo 1911). Z kolei w Trzetrzewinie (1911-1912), w Szynwałdzie (1911-1918), w Zdrochcu (1912-1913) i w Cikowicach (1913-1918), na końcu zaś, już po jego śmierci, zrealizowano projekt kościoła w Stróżach (1923).

            Wszystkie te zaprojektowane i wybudowane kościoły, których autorem był Stapf, to neogotyckie i murowane z cegły świątynie, posia­dające też elementy eklektyczne. Ponadto, jeśli idzie o rzut poziomy i ukształtowanie bryły, prawie wszystkie są do siebie bardzo podobne a niekiedy nawet identyczne. Są zazwyczaj jednonawowe, zbudowane na planie krzyża podłużnego. Charakter taki nadają im kaplice boczne, pełniące jakby rolę transeptu. Kaplice są zakończenie charakterystycz­ną ścianą prostą. Prawie wszystkie zostały pokryte dachami siodłowy­mi o krzyżujących się kalenicach, gdzie na ich przecięciu umieszczono wieżyczkę na sygnaturkę nakrytą ośmioboczną iglicą. Tak jest w Trze­trzewinie, Zdrochcu i Cikowicach. Kościół w Łę­kawicy posiada dach siodłowy, zaś wieżyczka na sygnaturkę zo­stała umieszczona na granicy nawy i prezbiterium. Kościół w Stróżach nie posiada wieżyczki z sygnaturką.

            Warto zauważyć, że Stapf tylko w trzech w zaprojek­towanych przez siebie świątyniach, zastosował wspinające się w górę i charakterystyczne dla neogotyku smukłe wieże. Na ogół stara się je lo­kalizować od frontu, na osi kościoła i zwykle licuje ona ze ściana fron­tową. Oprócz kościoła w Lubczy, podobnie usytuowane wieże zdobią jeszcze bryłę kościoła Szynwaładzie i w Stróżach. Wszyst­kie te zaprojektowane przez Stapfa wieże, zostały wybudowane na pla­nie kwadratu i ubogacone zostały w detale architektoniczne.

            Warto też dodać, że w przypadku kościoła w Szynwaładzie i Stróżach, tuż przy wieży frontowej Stapf zaprojektował też przylegającą do niej okrągłą wieżyczkę. Ta­kie wieżyczki zastosował on także w kościele w Łękawicy i Cikowicach, gdzie zostały one dobudowane do dość wysokiej przybudówki, pełnią­cej w tym wypadku rodzaj kruchty, z wejściem głównym do wnętrza kościoła. Wszystkie te okrągłe przybudówki służą jako klatka schodowa na chór muzyczny.

            Kościoły zaprojektowane przez Stapfa, o czym już mówiliśmy wy­żej, to świątynie neogotyckie. Absyda tych świątyń kończy się zwykle trójboczną ścianą. Kościół w Lubczy jako świątynia trójnawowa, posia­da prezbiterium węższe od korpusu. Taki sam układ posiada także ko­ściół w Szynwaładzie. Podobne zwężenie prezbiterium posiadają jedno-nawowe kościoły w Łękawicy i Stróżach. W pozostałych, czyli w Trzetrzewinie, w Zdrochcu i w Cikowicach, prezbiterium ma tę samą szero­kość co i nawa.